Vidalı pompaların çalışma prensibi nedir?

SEIM Vidalı Pompalar genel olarak 3 vidadan oluşan, bazı modellerde 2 vidadan oluşan pompalardır. Pompa şaftına bağlı olarak ortada sürücü vida bulunur ve bu vidanın 2 yanında da diğer avare vidalar paralel olarak uzanır. Sürücü vidanın hareketi ile sağ ve soldaki avare vidalar yataklanır ve 3 vida birden dönmeye başlar. Vidaların dizilim şeklinden dolayı sürücü vida ile avare vida aralarında bulunan klerans sıvı transferini sağlar.

 

SEIM Vidalı pompaların kullanım amaçları nelerdir?

Seim Vidalı Pompalar ince (düşük viskozite) ve kalın (yüksek viskozite) yağların transferinde, Fuel Oil’ler gibi yakıtların transferlerinde kullanılabilir. Seim ürün yelpazesinde; yüksek basınç, düşük debi yada düşük basınç, yüksek debi yada ek olarak hem yüksek basınç hem yüksek debili farklı modellerde vidalı pompalar bulunmaktadır. Talep üzerine ATEX standartlarına uygun pompalar üretilmektedir. Bunun haricinde SEIM markasında API normlarına uygun ve sertifikalı pompalar da üretilmektedir.

 

SEIM Vidalı pompaların malzeme özellikleri nelerdir?

Seim vidalı pompalar farklı malzeme opsiyonlarında üretilebilmektedir. Pompa gövde malzemesi olarak döküm demir, alüminyum, paslanmaz çelik gibi kullanılacak prosese uygun birçok opsiyon bulunmaktadır. Pompa vida malzemeleri de proseslere göre farklılıklar göstermektedir, bu malzemelerden bazıları; güçlendirilmiş çelik (Nitrided Steel), karbon çelik ve döküm demirdir.

SEIM Vidalı pompaların kullanıldığı prosesler nelerdir?

Seim Vidalı pompalar farklı debi ve basınç özelliklerine sahip modellerinden dolayı birçok farklı proseste kullanılmaktadırlar. Bunlardan bazılar; yağ sirkülasyon pompaları olarak, yataklama pompaları olarak, pulverizasyon pompaları olarak ya da transfer pompaları olarak kullanılmaktadırlar. Asansörlerde de Seim salmastrasız vidalı pompalar kullanılmaktadır. Gemilerde yakıt transferi için kullanılmaktadırlar. Çimento fabrikaları ve değirmenlerin kullanıldığı birçok fabrikada değrmenlerin kaldırılması sırasınde ve/veya yataklanmasında da kullanılırlar.

 

SEIM Vidalı pompaların kapasite ve diğer çalışma değerleri nelerdir?

Seim Vidalı pompalarda farklı modeller farklı basınç ve kapasite değerlerine sahiptir. Seim Vidalı pompalar arasında maksimum debi 5400 lt/dk’dır, maksimum basınç değeri ise 120 bar’dır. Bu değerler standart değerlerdir, özel prosesler için bu değerlerin üzerine çıkan pompalar Seim firması tarafından üretilmektedir.

 

SEIM Vidalı pompaların aksesuarları nelerdir?

Seim Vidalı pompalarda birçok opsiyonel aksesuar bulunmaktadır. Bunlardan biri dahili rilif valftir. Neredeyse tüm Seim Vidalı pompa modellerinde talep edilirse dahili rilif valf eklenebilmektedir. Bunun haricinde Seim kendi vidalı pompasını kullandığı “Yağ Soğutucu” ünitesini de üretmektedir.

 

SEIM Vidalı pompaların avantajları nelerdir?

Seim Vidalı pompa modellerindeki farklı basınç ve debi değerlerinden dolayı birçok farklı proseste kullanılabilirler. Diğer pompaların çıkamadığı basınçlara ya da debilere kolayca çıktıkları için avantajlıdırlar. Bir diğer avantaj ise, pompayı oluşturan malzeme sayısının düşük olmasıdır.