Liquiflo Dişli Tip Proses Pompalarının çalışma prensibi nedir?

Liquiflo Dişli Tip Proses Pompaları, artan ve azalan hacim prensibine göre çalışırlar. Ğ*Pozitif deplasmanlı pompalar olarak bilinirler. Artan hacim ile beraber emme, azalan hacim ile beraber ise basma olayı gerçekleşir. Pompanın çalışması esnasında, pompa mili motordan aldığı dairesel hareketi mil üzerindeki dişliye (Çeviren Dişli) iletir. Çeviren dişli hareketini çevrilen dişliye ters yönde iletirken dişliler birbirlerinden ayrılır ve pompanın emme ağzında vakum oluşur. Oluşan vakum sayesinde pompa belli bir miktarda sıvıyı içine çeker. Pompanın içine çekilen sıvı diş boşluklarında, dişler ile gövde arasında basma ağzına doğru hareket eder. Sıvı dişlilerin arasından geçmez. Basma ağzında bulunan dişliler iç içe girerek basınç oluşturur ve sıvının dışarı atılmasını sağlar. Pompa milinin her bir dönüşünde, pompanın hacmi kadar sıvı transfer edilir.

Liquiflo Dişli Tip Proses Pompalarının kullanıldığı prosesler nelerdir?

Liquiflo Dişli Tip Proses Pompaları, genel itibari ile dozajlamada, sirkülasyonda, akışkanların transferinde ve enjeksiyon uygulamalarında görev alırlar. Kaplama ve yapıştırma uygulamalarında istenilen düşük debi ihtiyacının dağılımında kullanılırlar. Ayrıca yine aynı proseste nozzle yardımı ile spray kaplama yönteminde kullanılırlar. Kimya sektöründe dozajlama istenilen uygulamalarda karşımıza çıkmaktadır. Gübrelemede nitrik asit, sülfürik asit, fosforik asit, üre-amonyum nitratın üretiminde sıkça rastlanmaktadır. Yiyecek ve süt işletmelerinde de konserve dolum proseslerinde, hammadde dozajlanmasında, CIP sistemlerinde temizleyici kimyasalın dağıtımında kullanılırlar. Bu proseslerin yanında demir çelik, madencilik, rafinelerde, enerji santrallerinde, tekstil gibi sektörlerde çeşitli proseslerde karşımıza çıkmaktadır.

Liquiflo Dişli Tip Proses Pompalarının malzeme özellikleri nelerdir?

Liquiflo Dişli Tip Proses Pompaları, 316 paslanmaz çelikten, Alloy-C, Alloy-20 malzemelerinden, Titanyumdan ve korozyona dayanıklı çeşitli malzemelerden üretilirler. Polimer, solvent, asit, kostik ve bunun türevleri olan korozif akışkanlara karşı dirençleri sağlam olduğu için bu malzemeler uygundur. H- serisi, 3- serisi, Max-serisi, mekanik salmastıralı ve manyetik kaplinli olarak üretilirler. 4- serisi ve 2-serisi sadece manyetik kavramalı olarak üretilir. Özel seri olarak üretilen Poly-guard serisi ise polimer kaplı paslanmaz çelikten üretilir ve yüksek kimyasal dayanımına sahiptir bu yönü ile en zorlu kimyasal proseslerde kullanıcı dostudur.

Liquiflo Dişli Tip Proses Pompalarının kapasite ve diğer çalışma değerleri nelerdir?

Liquiflo Dişli Tip Proses Pompaları, kapasite olarak geniş bir aralığa sahiptir ve 22,7 l/h – 12,5 m³/h arasındadır. 24 bara kadar basınç dayanımı mevcuttur. Dozajlama hassasiyeti açısından oldukça oldukça hassastır ve bu değer %0,5 – %2 arasındadır. Liquiflo Dişli Tip Proses Pompaları maksimum 100.000 cP viskoziteye kadar çıkabilir ve 260⁰C ısıya kadar dayanım sağlamaktadır.

 

Liquiflo Dişli Tip Proses Pompaların avantajları nelerdir?

Liquiflo Dişli Tip Proses Pompaları, yıllardan beri süre gelen yüksek dayanımlı ve güvenilir ürünleri ile yüksek sıcaklıkta, yüksek basınçta ve düşük ve hassas debi gerektiren kimyasal dozajlamalarında tesisler tarafından tercih edilir. Tesisler için en önemli faktörlerden biri olan pompanın çalışma süresi diğer pompalara oranla çok daha fazladır. Liquiflo Dişli Tip Proses Pompaları, viskoz, sıcak veya soğuk, son derece ince ve patyalıyıcı kimyasallar için özel olarak üretilirler ve mühendislik açısından özel ihtiyaçlarınızı karşılayacak teknik yeterliliğe sahiptirler. Liquiflo Dişli Tip Proses Pompaları, salmastra, montajlama ve bağlantı konfigürasyonları olarak da proseslere en uygun hale getirilebilirler.  

Liquiflo Dişli Tip Proses Pompaların aksesuarları nelerdir?

Liquiflo Dişli Tip Proses Pompaları, çeşitli aksesuarlar yardımı ile kullanıcıya kolaylıklar sağlamaktadır. Isı kontrol ceketi, hava motoru, rilif valf, tamir kitleri, çeşitli hız sürücüleri, şase ve dişli düşürücü olarak belirtilebilir.