Kapalı motorlu santrifüj pompaların çalışma prensibi nedir?

Teikoku kapalı motorlu santrifüj pompalar, santrifüj pompa mantığıyla çalışan pompalardır. Japonya üretimi olan Teikoku kapalı motorlu santrifüj pompalar yüksek sıcaklık ve vakum altında çalışabilir. Elektriğin stator sarımlarına verilmesi ile statorda bir manyetik alan oluşur ve bu manyetik alan rotorun dönmesini sağlar. Rotora bağlı fanın dönmesiyle de akışkan transfer olmuş olur. Rotorun sağ ve sol uçlarında bulunan karbon yataklarda rotorun sabitlenmesini sağlar ve yüksek sıcaklığa dayanıklıdırlar. Akışkan rotorun çevresinden dolaşarak pompayı terkeder. Fakat bir kısım akışkan karbon yatakları yağlamak ve motoru soğutmak adına pompanın içine doğru iletilir. Proseslerdeki teknik detaylara istinaden çok çeşitli tipte üretimi sağlanmaktadır ve tesislerdeki en sorunsuz pompa olabilmeyi amaç edinir.

Teikoku kapalı motorlu santrifüj pompaların kullanım amaçları nelerdir?

Teikoku kapalı motorlu santrifüj pompalar, genel itibarı ile iş güvenliği açısından sızıntı oluştuğunda problem yaratabilecek veya yüksek ısıdaki akışkanların sızıntı problemini ortadan kaldırmak için üretilmiştir. Salmastra içermez ve kapalı motor sayesinde akışkanın sızmasını engeller. Yüksek ısı dayanımı sayesinde bakım maliyetleri açısından da müşteri dostudur ve proseslerde asla sorun çıkarmaz. Ayrıca akışkan soğutma görevi gördüğünden motorda fan bulunmaz ve bu da sessiz çalışmasına olanak tanır. Teikoku kapalı motorlu santrifüj pompalar ayrıca, EX-PROOF (yanıcı parlayıcı) ortamda çalışabilirler.

Teikoku kapalı motorlu santrifüj pompaların kullanıldığı prosesler nelerdir?

Teikoku kapalı motorlu santrifüj pompalar, kızgın yağ proseslerinde yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında yağ üretimi yapan firmalar, formaldehit, metanol gibi akışkanların transferinde önemli ölçüde kullanılırlar.

Teikoku kapalı motorlu santrifüj pompaların malzeme özellikleri nelerdir?

Teikoku kapalı motorlu santrifüj pompalar malzeme olarak 304 SS paslanmaz çelik, 316 SS paslanmaz çelik, hastelloy, titanyum olarak üretilebilirler.

Teikoku kapalı motorlu santrifüj pompaların kapasite ve diğer çalışma değerleri nelerdir?

Teikoku kapalı motorlu santrifüj pompalar, kapasite olarak oldukça yüksek değerlere ulaşabilirler ve maksimum kapasite 2400 m³/h’ tir. Basma yüksekliği 700 m’ dir. Maksimum dizayn basıncı 560 bar’ dır. Maksimum dizayn sıcaklığı ise 450⁰C’ dir. Maksimum 550 kW motor ile çalıştırılabilir.

Teikoku kapalı motorlu santrifüj pompaların avantajları nelerdir?

Teikoku kapalı motorlu santrifüj pompalar, salmastrasızdır ve bakım maliyetleri açısından önemli bir yere sahiptir ve pompanın sızdırmazlık garantisi vardır. Kalite ve güvenlik sertifikalarının tümü mevcuttur. Kaplin olmadığı için enerji verimliliği yüksektir. Vakum altındaki prosesler için uygundur, pompanın içindeki basıncı düşürerek yağın yanmasını engeller. Pompa boyutları muadillerine göre daha küçük olduğundan tesislerde çok fazla yer kaplamaz. Kızgın yağ proseslerinde düzgün kullanım ile beraber karbon yatak ve rotorun ömrü 8-10 yıl civarındadır. İşçilik maliyeleri düşüktür ve sadece şaft gömleği çıkarılarak bakım yapılabilir. Dıştan (harici) yağlama yapmanıza gerek kalmaz. Teikoku kapalı motorlu santrifüj pompalarda TRG monitör vardır ve bu, gövde içerisindeki aşınmaların pompayı sökmeden görülmesini sağlar. Motoru soğutacak herhangi bir fan olmadığından sessiz çalışır. Toksik, patlayıcı, pahalı, tehlikeli, kanserojen ve aşındırıcı akışkanlar için uygundur çünkü sızdırmaz.

Teikoku kapalı motorlu santrifüj pompaların referansları nelerdir?

Teikoku kapalı motorlu santrifüj pompaların başlıca referansları aşağıda belirtilmiştir.

TURYAĞ, ARI YAĞ, TRAKYA BİRLİK, KÖKSAN, GÖKTAŞ METAL, BESLER GIDA, EMEK YAĞ, ESKİŞEHİR YAĞ, TARKİM, EKOL, EFES, KADOĞLU, BECAN, TEZKİM, SUNSAY, SİZİN YAĞ, ANTALYA GIDA, EDİRNE YAĞ başlıca referanslar arasındadır ve global kimlik olarak da Dünya’da eşssizdir.