Yüksek Basınçlı Diyaframlı Tip Proses Pompalarının çalışma prensibi nedir?

Josef Emmerich Elektrik motorlu Yüksek Basınçlı Diyaframlı Tip Proses Pompalarında enerji, sürücüden yataklarda bulunan pistonlara aktarılır. Piston, hidrolik veya beslenen akışkanın aracılığı ile darbe hareketini diyaframa aktarır. Emiş hareketi sırasında, ortaya çıkan düşük basınç emme valfini açar ve akışkan diyafram gövdesine doğru hareket eder. Basınç darbesi sırasında basma valfinin içinden geçen akışkan, basınç borusuna doğru zorlanır böylece transfer gerçekleşmiş olur. İkincil devrede yer alan üst yağ toplama tankı azalan akışkanı otomatik olarak tekrar doldurur. Basınç aşımlarında taşma valfi açılır ve silindirden hareket halindeki akışkanı çeker. Eğer basın düşer ise, silindir üst yağ toplama tankı sayesinde tekrar otomatik olarak doldurulur.

Josef Emmerich Elektrik Motorlu Yüksek Basınçlı Diyaframlı Tip Proses Pompalarının kullanıldığı prosesler nelerdir?

Josef Emmerich Elektrik motorlu Yüksek Basınçlı Diyaframlı Tip Proses Pompalarının en yaygın kullanım alanı olarak filtre preslerde besleme pompası örneğini verebiliriz. Ayrıca yüksek katı konsantrasyonuna sahip abrasif ve yüksek viskozite değerlerindeki çamurların (çökelen çamurlar, oksit çamuru, kömür çamuru, metalik hidroksit çamurları, kaolin, çimento çamuru ve seramik çamuru vb.) transferinde çeşitli sektörlerde ve proseslerde kullanılmaktadır. Bunun yanında, kimya sektöründe pigment tüylerinin, lateks, asit gibi ürünlerin transferinde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Gıda ve ilaç sanayiinde de proseslerde yaygın bir kullanım alanı vardır. Reaktör yüklemelerinde katı parça transferinde proses pompası olarak kullanılır.

Josef Emmerich Elektrik Motorlu Yüksek Basınçlı Diyaframlı Tip Proses Pompalarının malzeme özellikleri nelerdir?

Josef Emmerich Elektrik motorlu Yüksek Basınçlı Diyaframlı Tip Proses Pompaları proseslerin durumuna göre çeşitli malzemelerden üretilebilir. Seri HBW polipropilen malzemeden oluşmaktadır. Seri ER, Seri SP, Seri TKM dökme demir, kauçuk kaplanmış dökme demir ve çeşitli paslanmaz çelik malzemelerden oluşur ayrıca Seri ER-PPH, Seri SP-PPH ise yine polipropilen olarak üretilebilir. Özel olarak üretilen yüksek basınç serisi Seri HD çeşitli paslanmaz çelik malzemelerinden üretilir.

Josef Emmerich Elektrik Motorlu Yüksek Basınçlı Diyaframlı Tip Proses Pompalarının kapasite ve diğer çalışma değerleri nelerdir?

Josef Emmerich Elektrik motorlu Yüksek Basınçlı Diyaframlı Tip Proses Pompalarının çalışma değerlerinden bahsedecek olur isek; PPH versiyonu için maksimum kapasite 120 m³/h, çelik versiyonu için ise maksimum kapasite 400 m³/h’ dir. Standard olarak 16 bar çalışma basıncı vardır fakat bu değer kullanıcı isteğine göre 180 bar’ a kadar çıkabilir. Yine PPH versiyonunda çalışma sıcaklığı + 80⁰C iken çelik olarak üretildiğinde bu sıcaklık +100⁰C değerine ulaşır.

 

 

Josef Emmerich Elektrik Motorlu Yüksek Basınçlı Diyaframlı Tip Proses Pompalarının avantajları nelerdir?

Josef Emmerich Elektrik motorlu Yüksek Basınçlı Diyaframlı Tip Proses Pompaların, en zorlu şartlar için üretilmektedir. Müşterinin isteklerine göre dizayn edilir ve bu doğrultuda üretilir. Düşük enerji maliyeti ve düşük bakım masrafları ile daima müşterinin yanındadır. Yüksek hacimsel verimlilik sağlar ve her zaman çevre dostudur. Josef Emmerich üretim tesislerinde daima yedek parça stoku bulunmaktadır ve model ne kadar eski olur ise olsun yedek parça temini yapılmaktadır. Josef Emmerich Elektrik motorlu Yüksek Basınçlı Diyaframlı Tip Proses Pompaları yüksek güvenirlikli diyaframlara sahiptirler. Bu diyaframlar pompa kafası ile aktüatör arasında fiziksel bir ayrılmaya neden olur, böylece sadece pompa kafası akışkan ile temas eder ve aktüatörü kontaminasyondan korur.

Josef Emmerich Elektrik Motorlu Yüksek Basınçlı Diyaframlı Tip Proses pompaların sertifikaları nelerdir?

Josef Emmerich Elektrik motorlu Yüksek Basınçlı Diyaframlı Tip Proses pompaları, EN ISO 9001 : 2008, AD 2000 HP 0, EN ISO 3834-3, 94/9/EG (ATEX) sertifikalarına sahiptir.

Josef Emmerich Elektrik Motorlu Yüksek Basınçlı Diyaframlı Tip Proses Pompalarının referansları nelerdir?

Josef Emmerich Elektrik motorlu Yüksek Basınçlı Diyaframlı Tip Proses pompaların başlıca referansları aşağıda belirtilmiştir.

ARÇELİK A.Ş, ASAŞ ALÜMİNYUM, BEKSA ÇELİK KORD, BORÇELİK, BOSCH, CIHAN MINING, ERBAKIR, FEDERAL MOGUL, HYUNDAI ASSAN, İSKEN ENERJİ, İZSU, KAV, ORTADOĞU RULMAN, OTOKAR, SARKUYSAN, TEI TUSAŞ, TÜRK DEMİR DÖKÜM, TÜRK TRAKTÖR